Przejdź do głównej treści

Urząd Miasta Radzionków

Logo Biuletynu Informacji Publicznej

Opis projektu

Projekt jest odpowiedzią na problemy województwa śląskiego zidentyfikowane w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” Zielone Śląskie. Wskazano, iż główną przyczyną złej jakości powietrza jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych, a poprawa jakości powietrza jest kluczowym wyzwaniem dla województwa. Projekt odpowiada na wyzwania stojące przed gminami pełniącymi: funkcje społeczno-gospodarcze, z problemami środowiskowymi, w transformacji górniczej, dla których wyzwaniem jest ukierunkowanie wsparcia na poprawę jakości środowiska.

Niniejszy projekt obejmuje realizację następujących działań na terenie poszczególnych gmin:
1. Gmina Bytom: Projekt obejmuje swym zakresem przewiduje wykonanie w latach 2024-2026 - udzielanie grantów na zakup, dostawę i montaż instalacji OZE wytwarzających energię cieplną i elektryczną na potrzeby socjalno-bytowe oraz magazynowanie energii,w ilości 143 szt. instalacji odnawialnych źródeł energii (zwanych dalej: inwestycji OZE), w budynkach mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie Gminy Bytom, w tym:
1) powietrzna pompa ciepła do c.o. oraz c.w.u. (122 szt.);
2) instalacja fotowoltaiczna (136 szt.);
3) magazyn energii elektrycznej (130 szt.);
4) system zarządzania energią (119 szt.),
2. Gmina Radzionków: Projekt obejmuje swym zakresem wykonanie w latach 2024-2026: udzielanie grantów na zakup, dostawę i montaż instalacji OZE wytwarzających energię cieplną i elektryczną
na potrzeby socjalno-bytowe oraz magazynowanie energii, w ilości 119 szt. instalacji odnawialnych źródeł energii (zwanych dalej: inwestycji OZE), w budynkach mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie Gminy Radzionków, w tym:
1) powietrzna pompa ciepła do c.o. oraz c.w.u. (86 szt.);
2) instalacja fotowoltaiczna (116 szt.);
3) magazyn energii elektrycznej (119 szt.);
4) system zarządzania energią (110 szt.).

Dodatkowo na terenie Gminy Bytom i Radzionków będzie realizowana kampania edukacyjna, na którą składają się różne działania mające wpływ na kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców oraz działania proekologiczne, które mają istotny wpływ na realizację celów środowiskowych określonych w Europejskim Zielonym Ładzie.